W trosce o naszą planetę  

Co roku dociera do nas coraz więcej informacji o pogarszającej się jakości powietrza atmosferycznego w Polsce i smogu obecnym już nie tylko na południu naszego kraju. Jest to spowodowane głównie wykorzystaniem kotłów stałopalnych do ogrzewania budynków. Pompy ciepła NIBE zapewniają ogrzewanie i przygotowanie c.w.u. w ekologiczny sposób, a także pozwalają zaoszczędzić. Natomiast w okresie letnim pompy ciepła dają możliwość aktywnego lub pasywnego chłodzenia budynku. Głównym źródłem napędowym pozwalającym na ekologiczne ogrzewanie naszego domu jest natura. W tym momencie najbardziej efektywnymi urządzeniami są gruntowe pompy ciepła, jednakże ze względu na cenę instalacji coraz większą popularnością cieszą się powietrzne pompy ciepła, których efektywność pracy (SCOP) z roku na rok jest coraz wyższa i w NIBE dochodzi nawet do 5,0 (dla najnowszego modelu NIBE F2120). Niezalenie od typu są to aktualnie najtańsze w eksploatacji i co ważne, niemalże całkowicie bezobsługowe urządzenia zapewniające komfort wewnętrzny w domu. Do dodatkowych atutów pomp ciepła NIBE można zaliczyć to, iż są to urządzenia „czyste i ciche” tzn. nie generują hałasu ani żadnych odpadów takich jak popiół czy sadza. Sprawia to, że nie musimy projektować kotłowni, a pompa ciepła może stać niemal wszędzie tj. w  kuchni, wiatrołapie, garażu, spiżarni, pralni itp. 

To nie tylko wentylacja

Rolą wentylacji mechanicznej jest zapewnienie odpowiedniej krotności wymiany powietrza w budynku. Pozwala to zwiększyć komfort życia, dzięki usunięciu z pomieszczeń nieświeżego powietrza bogatego w CO2, wilgoć, pyły czy inne opary substancji chemicznych. Jednakże niezależnie od typu wentylacji, zapewnienie świeżego powietrza w domu zimą, wiąże się z dużą stratą ciepła - największą w bilansie cieplnym budynku. Uniknięcie tego jest możliwe dzięki zastosowaniu rekuperatorów NIBE (ERS i ECO), które umożliwiają odzysk energii zawartej w powietrzu wywiewanym i przekazaniu jej powietrzu świeżemu zwiększając jego temperaturę - w okresie zimowym. Natomiast w okresie letnim rekuperator pozwala obniżyć temperaturę powietrza nawiewanego. 

Dobrana para – rekuperator i pompa ciepła NIBE

Rekuperacja to rozwiązanie, które idealnie nadaje się do współpracy z pompą ciepła, dlatego NIBE wprowadziło do oferty rekuperatory ERS. Sterownie ERS możliwe jest z poziomu sterownika dowolnej pompy ciepła NIBE, co daje nie tylko dużą wygodę w użytkowaniu, ale przede wszystkim zapewnia w pełni synchronizowaną pracę obu urządzeń. Kolejnymi zaletami tego połączenia jest możliwość zdalnego monitorowania i sterowania całym systemem ogrzewania, c.w.u. i wentylacji budynku przez Internet za pomocą witryny nibeuplink.com. Zastosowanie pompy ciepła wykorzystującej energię odnawialną oraz rekuperacji, która minimalizuje stratę wentylacyjną umożliwi zminimalizowanie kosztów ogrzewania budynku do kwoty, która pozytywnie zaskoczy każdego. 

 

mgr inż. Paweł Żebrowski