Rekuperator to energooszczędność i komfort

NIBE GV HR110Urządzeniem, które umożliwia odzysk ciepła z usuwanego z pomieszczeń powietrza, jest rekuperator - element wentylacji mechanicznej. Ciepłem tym ogrzewane jest następnie świeże powietrze nawiewane z zewnątrz. Z naszych obliczeń wynika, że zastosowanie rekuperatora skutkuje obniżeniem zapotrzebowania na ciepło budynku (co najmniej o 25%), a ponadto zapewnia komfort świeżego i czystego powietrza wewnątrz domu oraz dobry stan techniczny budynku. W nowoczesnych domach właściciele coraz częściej decydują się na system wentylacji z odzyskiem ciepła oraz nowoczesne systemy grzewcze w oparciu o odnawialne źródła energii takie jak np. pompy ciepła. Zastosowanie w tym przypadku wentylacji mechanicznej jest istotny nie tylko ze względu na obniżenie strat ciepła, ale również wspomaga rozprowadzenie chłodu w okresie letnim. 

Rekuperatory pokojowe – idealne w termomodernizacji

Rekuperator pokojowy NIBE DVC 10 1Rekuperatory pokojowe znajdują zastosowanie w budynkach termomodernizowanych, ale są też skutecznym rozwiązaniem wentylacji mieszkań i pojedynczych pomieszczeń, np. w biurach w budynkach wielorodzinnych. Właściciele mieszkań w blokach, często borykają się z nieskuteczną wymianą powietrza, zawilgoceniem i jego skutkami. Przewietrzanie pomieszczeń z kolei powoduje wychłodzenie ich w okresie zimowym i przedostanie się do wnętrza zanieczyszczeń, pyłów, kurzu i insektów. Idealnym w takich przypadkach jest zastosowanie rekuperatorów pokojowych NIBE DVC 10, które nie wymagają miejsca, ingerencji w konstrukcję ścian, czy zabudowy kanałów wentylacyjnych. Rekuperatory sterowane są za pomocą pilota, można je łączyć i konfigurować w systemy kaskadowe za pomocą aplikacji NIBE DVC 10. Pojedyncze urządzenie zapewnia wymianę i filtrację powietrza w pomieszczeniach o kubaturze do 50 m3, a ich sprawność temperaturowa osiąga 97%.

Uniwersalne rozwiązanie w nowych budynkach

System grzewczo chłodząco wentylacyjny NIBE 2

Rekuperatory NIBE dzięki wysokiej wydajności umożliwiają wentylację budynków o powierzchni do 200 m2 i 300 m2 – w zależności od wybranego modelu. Dwa energooszczędne wentylatory zapewniają przepływ powietrza nawiewanego i wywiewanego, natomiast całe urządzenie cechuje jego cicha praca.

Modele ERS 20-250 i ERS 10-500 przeznaczone są do współpracy z powietrznymi i gruntowymi pompami ciepła firmy NIBE (dot. modeli F1126/1226, F1145/1245, F1155/1255, F1345/1355, NIBE SPLIT, NIBE F2040 i NIBE F2120, VVM 310/320/500, SMO 40). Połączony system rekuperacji i pompy ciepła zapewnia ogrzewanie, produkcję c.w.u., chłodzenie i wentylację z odzyskiem ciepła, co daje pełny komfort przebywania w budynku. Sterownie możliwe jest z poziomu sterownika, co daje nie tylko dużą wygodę w użytkowaniu, ale przede wszystkim zapewnia w pełni synchronizowaną pracę obu urządzeń. Dzięki temu połączeniu pompa ciepła jak i rekuperator mogą lepiej dostosować swoje parametry pracy, co z kolei przekłada się na dużo bardziej ekonomiczną jak i wydajną pracę obu urządzeń.

Kolejnymi zaletami tego połączenia jest możliwość zdalnego monitorowania i sterowania całym systemem ogrzewania, c.w.u. i wentylacji budynku. Takie możliwości daje system NIBE Uplink. Jest to szybki i prosty system zarządzania pracą pompy ciepła i rekuperatora przez internet. Natomiast dla użytkowników urządzeń mobilnych (telefony, tablety) zostatała stworzona aplikacja NIBE Uplink app umożliwiająca korzystanie z systemu z jeszcze większej łatwością. NIBE Uplink daje również możliwość podglądu historii pracy systemu, co może być przydatne zarówno dla użytkownika jak i instalatora, ponieważ daje możliwość zdalnej diagnozy pracy systemu grzewczego, a co za tym idzie niższe koszty serwisu. Dla bardziej wymagających klientów firma NIBE posiada również w swojej ofercie MODBUS 40, czyli moduł umożliwiający podłączenie pompy ciepła i rekuperatora do sytemu zarządzania budynkiem.

Rekuperator jako niezależny system

Dla klientów nieposiadających pompy ciepła przeznaczone są rekuperatory NIBE GV-HR 130-250 i NIBE GV-HR 120-400 zapewniające wentylację budynku z odzyskiem ciepła, jeśli jednak użytkownik posiada pompę ciepła np. innego producenta, to urządzenia pracują niezależnie. Rekuperatory GV-HR pozwalają zwiększyć komfort użytkowania budynku jak i zmniejszyć koszty ogrzewania budynków do 300 m2. Sterowanie nimi odbywa się za pomocą sterownika OPTIMA 251, który można umieścić w dowolnym miejscu w budynku. Rekuperator NIBE GV-HR 130-250 podobnie jak ERS 20-250 jest to urządzenie podwieszane, które umożliwia zaoszczędzenie miejsca, poprzez umieszczenie np. na poddaszu budynku. Natomiast NIBE GV-HR 120-400 i ERS 10-500 ze względu na większą wydajność są instalowane w pozycji stojącej.