Do naszych fabryk dostarczamy chłód dzięki pompom ciepła NIBE.

Fabryka kominków NIBE w Szwecji o powierzchni 24 000 m2 jest ogrzewana i chłodzona za pomocą jednej z największych w Szwecji instalacji gruntowych pomp ciepła NIBE. Instalacja składa się z 9 szt. pomp ciepła NIBE F1330-60kW o łącznej mocy 540kW, zasilanych energią odnawialną odbieraną z gruntu przez kolektor gruntowy. Zimą pompy ciepła ładują bufor ciepła, a latem wykorzystują chłód zgromadzony w gruncie oraz pracują w odwróconym obiegu, ładując bufor chłodu. W zależności od pory roku i zapotrzebowania na ogrzewanie lub chłodzenie hal produkcyjnych, do fabryki dostarczane jest ciepło lub chłód.

 fabryka kominkw NIBE kolektor

Pracownicy firmy NIBE-BIAWAR chłodzą w okresie letnim swoje domy za pomocą pomp ciepła. 

Dom Magosi

Małgosia wprowadziła się do nowego domu w październiku 2011r. W całym domu zainstalowany został podłogowy system grzewczy, pokryty panelami podłogowymi i tylko w łazienkach płytkami, zasilany z gruntowej pompy ciepła NIBE F1245 PC 8kW. Pompa ciepła została dodatkowo wyposażona w moduł wentylacyjny z odzyskiem ciepła NIBE FLM, w celu zapewnienia wentylacji mechanicznej domu. Pompa ciepła w 20% zasilana jest w energię elektryczną a ok. 80% energii pochodzi z gruntu, którą czerpie poprzez gruntowy kolektor pionowy zainstalowany w dwóch odwiertach po 90 mb każdy.

Wnetrze domu MagosiPompa ciepła w 100% pokrywa zapotrzebowanie na ciepło i dodatkowo chłodzi dom w okresie letnim. Jest to budynek parterowy z garażem i użytkowym poddaszem, ogrzewany i chłodzony w całości przez „podłogówkę”. Powierzchnia użytkowa wynosi 143m2, a powierzchnia podłóg ok 170m2 i nie jest to budynek energooszczędny. Oprócz ogrzewania i chłodzenia domu, pompa ciepła produkuje ciepłą wodę użytkową o temp. 48oC, we wbudowanym zbiorniku o pojemności 180l. Chłodzenie pasywne jest aktywowane w ciągu lata, a chłód dystrybuowany jest w domu poprzez podłogówkę. Minimalna temperatura zasilania podłógówi podczas chłodzenia ustawiona jest na 20oC, co jest wystarczające do schłodzenia powietrza w domu do 24oC podczas 30-35oC upałów. Przy tej temperaturze nie jest przekroczona temperatura punktu rosy i panele podłogowe oraz płytki w łazienkach nie są wilgotne, a dzieci biegające boso nie odczuwają dyskomfortu związanego ze zbyt zimmną podłogą. Ponadto nie ma też zbyt dużej różnicy temperatur pomiędzy otoczeniem i wnętrzem budynku, dzięki czemu mieszkańcy domu nie chorują, ale jednocześnie odczuwa się przyjemny chłodniejszy klimat wewnątrz budynku podczas największych upałów. Chłodzenie pasywne zdaje egzamin, a dolne źródło zyskuje dodatkową energię do szybszej regeneracji.

Podsumowując, pompa ciepła NIBE F1245 PC z wbudowanym modułem chłodzenia pasywnego, z dodatkowym modułem NIBE FLM nie gotuje i nie prasuje, ale grzeje lub chłodzi, dostarcza ciepłą wodę użytkową i wentyluje dom usuwając jednocześnie wilgoć. Pompa ciepła ma możliwość obsługi przez telefon komórkowy. Roczny koszt ogrzewania, produkcji c.w.u., wentylacji i chłodzenia wynosi aktualnie 1700zł (taryfa G12w).

Pompa Magosi w szafie