Nasze fabryki ogrzewamy pompami ciepła NIBE.

Fabryka kominków NIBE w Szwecji o powierzchni 24 000 m2 jest ogrzewana i chłodzona za pomocą jednej z największych w Szwecji instalacji gruntowych pomp ciepła NIBE. Instalacja składa się z 9 szt. pomp ciepła NIBE F1330-60kW o łącznej mocy 540kW, zasilanych energią odnawialną odbieraną z gruntu przez kolektor gruntowy. Ogrzewanie fabryki pompami ciepła przynosi ogromne oszczędności w stosunku do innych źródeł ciepła i jednocześnie umozliwia chłodzenie przy wykorzystaniu tych samych urządzeń.

 

 fabryka kominkw NIBE kolektor

Pracownicy firmy NIBE-BIAWAR ogrzewają swoje domy za pomocą pomp ciepła. 

Dom Magosi

Małgosia wprowadziła się do nowego domu w październiku 2011r. W całym domu zainstalowany został podłogowy system grzewczy, pokryty panelami podłogowymi i tylko w łazienkach płytkami, zasilany z gruntowej pompy ciepła NIBE F1245 PC 8kW.Pompa ciepła została dodatkowo wyposażona w moduł wentylacyjny z odzyskiem ciepła NIBE FLM, w celu zapewnienia wentylacji mechanicznej domu. Pompa ciepła w 20% zasilana jest w energię elektryczną a ok. 80% energii pochodzi z gruntu, którą czerpie poprzez gruntowy kolektor pionowy zainstalowany w dwóch odwiertach po 90 mb każdy.

Wnetrze domu MagosiPompa ciepła w 100% pokrywa zapotrzebowanie na ciepło. Jest to budynek parterowy z garażem i użytkowym poddaszem, ogrzewany w całości przez „podłogówkę”. Powierzchnia użytkowa wynosi 143m2, a powierzchnia podłóg ok 170m2 i nie jest to budynek energooszczędny. Oprócz ogrzewania domu pompa ciepła produkuje ciepłą wodę użytkową o temp. 48oC, we wbudowanym zbiorniku o pojemności 180l. W okresie lata rodzina korzysta z wbudowanej funkcji chłodzenia pasywnego przez podłogówkę. Chłodzenie pasywne zdało egzamin, a dolne źródło zyskało dodatkową energię do szybszej regeneracji.

Podsumowując, pompa ciepła NIBE F1245 PC z modułem NIBE FLM nie gotuje i nie prasuje, ale grzeje lub chłodzi, dostarcza ciepłą wodę użytkową i wentyluje dom usuwając jednocześnie wilgoć. Ma również możliwość komunikacji przez telefon komórkowy, za pomocą darmowej aplikacji NIBE App., a także komunikuje się przez Internet za pomocą e-mail i witryny www.nibeuplink.com …z dowolnego miejsca na Ziemi. Roczny koszt ogrzewania, produkcji c.w.u., wentylacji i chłodzenia wynosi aktualnie 1700zł (taryfa G12w).

Pompa Magosi w szafie