Pompy ciepła

z5Pompa ciepła to urządzenie grzewcze wykorzystywane do ogrzewania budynków i produkcji ciepłej wody użytkowej. Podstawowa zasada działania pompy ciepła polega na tym, aby pobrać energię cieplną o niskim poziomie temperatury i poprzez doprowadzenie energii mechanicznej (sprężarka) doprowadzić ją do poziomu wysokiej temperatury użytkowej. W ten sposób możliwe jest wykorzystanie energii cieplnej z otoczenia (powietrze, grunt, woda), przy niewielkim 20-30% udziale energii elektrycznej potrzebnej głównie do napędu sprężarki.

Pompy ciepła nie wymagają obsługi, a ze względu na brak procesu spalania ekologiczne, czyste i bezpieczne w eksploatacji. Jest to więc najbardziej komfortowe urządzenie grzewcze, wykorzystujące odawialne źródło energii, w pełni ekologiczne i niezwykle tanie w użytkowaniu.

Gruntowe pompy ciepła (typu solanka/woda lub woda/woda)

Urządzenia pozyskują energię z gruntu, wody gruntowej oraz zbiorników wodnych. Montuje się je wewnątrz budynku. Służą do ogrzewania i/lub chłodzenia budynków oraz do produkcji ciepłej wody użytkowej. Wysoka efektywność, duża moc grzewcza, brak wpływu warunków zewnętrznych na pracę urządzenia sprawia że inwestycja w gruntową pompę ciepła daje pweność ekonomicznej i niezawodnej pracy.

Pompy ciepła na powietrze zewnetrzne (typu powietrze/woda)

Urządzenia te pobierają energię z powietrza zewnętrznego. Montuje się je zazwyczaj na zewnątrz budynku i tylko jednostka wewnętrzna znajduje się wewnątrz pomieszczeń. Służą do ogrzewania i/lub chłodzenia budynków oraz do produkcji ciepłej wody użytkowej. Brak konieczności wykonywania kolektora gruntowego obniża koszt instalacji, skraca okres zwortu inwestycji w powietrzną pompę ciepła oraz sprawia że są to idealne urządzenia do termomodernizacji budynków i obniżenia kosztów energii.

Pompy ciepła na powietrze wentylacyjne (typu powietrze/woda)

Urządzenia te pobierają energię z powietrza zewnętrznego lub wewnętrznego. Montuje się je wewnątrz budynku. Służą do ogrzewania, wentylacji oraz do produkcji ciepłej wody użytkowej. Ich moc grzewcza jest stosunkowo niska, jednak dodatkowa funkcja wentylacji sprawia że nadają się idealnie do budynków nowych, niskoenergetycznych lub bardzo szczelnych budynków pasywnych, w których wymogiem jest wentylacja mechaniczna.

 

Kotły na biomasę

kocioł na pelet Pellux 100
Biomasa to najstarsze i najszerzej współcześnie wykorzystywane odnawialne źródło energii. Obecnie w Polsce do celów grzewczych, głównie ze względu na wygodę, najczęściej wykorzystywany jest pelet drzewny, który spalany jest w kotłach peletowych. Kocioł na pelet to urządzenie grzewcze wykorzystywane do ogrzewania budynków, który podobnie jak pompa ciepła może być w pełni automatyczny. Kocioł peletowy wyposażony w palnik z automatycznym czyszczeniem i zasobnik peletu zapewnia wyjątkowy komfort użytkowania bez konieczności wizyty w kotłowni nawet przez tydzień. Stanowi ciekawą propozycję dla tych, którzy nie mają dostępu do gazu ziemnego. Jest też rozsądną alternatywą dla kotłów opalanych węglem, gwarantując oprócz ekologii, tanie ogrzewanie domu i czystą kotłownię.

 

 

 

 Kolektory słoneczne

Kolektory słoneczne należy rozpatrywać jako systemy wspomagające, głównie ze względu na nieprzewidywalność pogody. Kolektory słoneczne są wykorzystywane najczęści do podgrzewu ciepłej wody użytkowej, ale w przypadku większych instalacji zdarza się że znajdują zastosowanie do wspomagania systemu centralnego ogrzewania. W takich przypadkach system solarny można połączyć z głównym źródłem ciepła poprzez zastosowanie zbiorników multiwalentnych umożliwiających podpięcie wielu źródeł ciepła. Zastosowanie kolektorów słonecznych pozwala na redukcję kosztu ogrzewania ciepłej wody użytkowej o 50%.

Jeżeli priorytetem jest wysoka sprawność zestawu solarnego w okresach jesienno-zimowych, najrozsądniejszym wyjściem jest zastosowanie kolektorów próżniowych. Kolektory próżniowe są też częściej wybierane w przypadku dużego zapotrzebowania na ciepło, ponieważ jedna płyta kolektora próżniowego ma niskie opory przepływu oraz znacznie większą pwoierzchnię absorbera niż płyta kolektora płaskiego. Natomiast jeżeli zależy nam głównie na podgrzewie ciepłej wody użytkowej lub basenu w okresie wiosenno-letnim, dobrym wyborem będą kolektory płaskie, które osiągają wysoką sprawność przy dużym nasłonecznieniu.

Kolektory próżniowe

kolektor prniowyKolektor próżniowy składa się z dwóch szklanych rur umieszczonych jedna w drugiej. Pomiędzy ściankami tych rur występuje próżnia – najdoskonalszy izolator. Szklane ścianki wewnętrznej rury pokryte są powłoką absorpcyjną, a w jej wnętrzu zamontowana jest miedziana rurka (rurka cieplna – heat pipe). Absorbowane promieniowanie słoneczne koncentrowane jest na rurce miedzianej, we wnętrzu której znajduje się czynnik grzewczy. Czynnik po otrzymaniu dostatecznej ilości energii (wystarczy już 25oC!) zaczyna parować i unosić się ku górnemu końcowi rurki. Tam oddaje ciepło do krążącego między kolektorem a wymiennikiem glikolu. W momencie przekazania ciepła czynnik grzewczy wewnątrz rurki ochładza się, skrapla i spływa do jej dolnej części, a cykl ten się powtarza. Kolektory próżniowe osiągają wysoką sprawność w okresach przejściowych dzięki wykorzystaniu efketu termosu.

 

 

Kolektory płaskie

kolektory paskieWysokoselektywna powłoka absorpcyjna kolektorów płaskich umożliwia pochłonięcie energii słonecznej na wysokim poziomie (ok. 95%) w ciągu najbardziej nasłonecznionych dni w roku, jednocześnie redukując straty przez emisję ciepła do otoczenia (bardzo niski współczynnik emisji 3-4%). Przewody pochłaniające ciepło ułożone są harfowo lub meandrycznie w zależności od typu wybranego kolektora słonecznego. Całość zabudowana jest w aluminiowej ramie, zaizolowana wełną mineralną i przykryta szybą pryzmatyczną doskonale przepuszczającą promieniowanie słoneczne.

 schemat kolektory