Czerpiemy moc z natury, aby dać Ci idealne ciepło. Nasze pompy ciepła ogrzeją lub schłodzą twój dom, wykorzystując energię zawartą w ziemi, wodzie lub powietrzu, w sposób przyjazny dla środowiska i Twojego portfela. Nazywamy to „Energią do Życia”.

 

 ENERGIA DO ŻYCIA

 

ENERGIA – Czerpiemy moc z natury i zapewniamy energię

DO – wychodzimy naprzeciw i utrzymujemy długotrwałe relacje partnerskie z klientami, instalatorami i pracownikami naszej firmy

ŻYCIA – Oferujemy systemowe rozwiązania wykorzystujące odnawialne źródła energii w oparciu o najnowocześniejszą technologię

Na wstępie warto przypomnieć jedną z podstawowych zasad: „w przyrodzie nic nie ginie”. Energia układu musi być zachowana. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że temperatura, to forma pomiaru otaczającej nas energii. Im większa temperatura tym więcej energii zmagazynowanej w cząsteczkach danego ośrodka.

Czytaj więcej...

Najbardziej ekonomicznym sposobem chłodzenia z pompą ciepła, idealnym do małych i średnich domów jednorodzinnych, z powierzchniową instalacją grzewczą, jest wyposażenie urządzenia w moduł pasywnego chłodzenia, np. NIBE PCM lub wybór pompy ciepła z już wbudowanym wymiennikiem chłodzenia pasywnego np. NIBE F1245 PC lub NIBE F1255 PC (gdzie symbole PC to skrót z jęz. ang. „passive cooling”). Jak sama nazwa sugeruje, „pasywne chłodzenie” zapewnia chłodzenie pomieszczeń w okresie letnim bez udziału sprężarki, przy wykorzystaniu procesu wymiany ciepła. Osiągamy to dzięki zastosowaniu zaworu mieszającego, który kieruje glikol z dolnego źródła ciepła, którym może być grunt lub woda gruntowa, do dodatkowego wymiennika. Jeśli jako dolne źródło ciepła służy nam grunt, zaleca się montaż pionowych gruntowych wymienników ciepła – przy poziomych okres użytkowania chłodzenia może skrócić się nawet o połowę, zazwyczaj nie nadają się więc jako pewne źródło chłodu.

Czytaj więcej...

Chłodzenie aktywne może być realizowane niezależnie od typu pompy ciepła – także w modelach, w których dolne źródło ciepła stanowi powietrze atmosferyczne. System opiera się na odwróconej pracy urządzenia: parownik działa jak skraplacz, a skraplacz pełni funkcję parownika – zmienia się kierunek przepływu ciepła.

Sposobem na osiągnięcie standardu klimatyzacji w okresie letnim z gruntową pompą ciepła, jest wyposażenie urządzenia w moduł aktywnego chłodzenia np. NIBE HPAC i podłączenie jej do systemu z klimakonwektorami. Moduł ten stanowi zespół zaworów trójdrogowych , które odwracają obieg i umożliwiają rewersyjną pracę gruntowej pompy ciepła. Zimą, gdy występuje zapotrzebowanie na ogrzewanie budynku, ciepło zostaje dostarczone przez klimakonwektory w standardowym procesie sprężarkowego obiegu chłodniczego.

Czytaj więcej...

Do naszych fabryk dostarczamy chłód dzięki pompom ciepła NIBE.

Fabryka kominków NIBE w Szwecji o powierzchni 24 000 m2 jest ogrzewana i chłodzona za pomocą jednej z największych w Szwecji instalacji gruntowych pomp ciepła NIBE. Instalacja składa się z 9 szt. pomp ciepła NIBE F1330-60kW o łącznej mocy 540kW, zasilanych energią odnawialną odbieraną z gruntu przez kolektor gruntowy. Zimą pompy ciepła ładują bufor ciepła, a latem wykorzystują chłód zgromadzony w gruncie oraz pracują w odwróconym obiegu, ładując bufor chłodu. W zależności od pory roku i zapotrzebowania na ogrzewanie lub chłodzenie hal produkcyjnych, do fabryki dostarczane jest ciepło lub chłód.

Czytaj więcej...